Centrum Zdrowia
Małych Zwięrząt
„Złote ręce” Multiwetu

ROLA TECHNIKA WETERYNARII W KLINICE

W ostatnich kilkunastu latach zawód technika weterynarii znacznie zyskał na popularności. Większość lecznic czy klinik weterynaryjnych, zwłaszcza tych pracujących w systemie 24-godzinnym, nie wyobraża sobie funkcjonowania bez techników weterynarii- wręcz byłoby to niemożliwe.

Kim jest technik weterynarii? Jest to osoba, która ukończyła  technikum weterynaryjne. Posiada uprawnienia do wykonywania świadczeń medycznych (m.in. zakładanie venflonu, pobranie krwi, przygotowanie i podłączanie kroplówki, zakładanie opatrunków), które są zalecone przez kwalifikowanego lekarza weterynarii.     

Podstawowymi obowiązkami technika weterynarii jest opieka nad pacjentem zarówno w warunkach ambulatoryjnych jak i stacjonarnych. Asystenci weterynaryjni posiadają odpowiednią wiedzę w zakresie pobierania próbek laboratoryjnych, przygotowywania leków zaordynowanych przez lekarza weterynarii oraz ich podawania. Są wyszkoleni w zakresie pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zwierzęcia. Technicy weterynarii przygotowują pacjentów do zabiegów chirurgicznych, asystują w trakcie operacji, jak również czuwają nad pacjentem po danym zabiegu. Jednakże technik nie udziela porad i nie wydaje zaleceń! Do tego uprawniony jest jedynie lekarz weterynarii.

Osoba pracująca na stanowisku technika weterynarii powinna posiadać nieograniczoną empatię, wyrozumiałość i cierpliwość dla pacjenta oraz jego właściciela. Podczas wykonywania świadczeń medycznych na pacjencie technik powinien wykazać się delikatnością, a zarazem zdecydowaniem tak, aby nie przedłużać całego procesu wykonywania zabiegu, co zaoszczędza pacjentowi zbędnego stresu.

W naszej klinice technicy są dosłownie „przedłużeniem rąk lekarza”. Rozumieją się bez słów, uzupełniając się wzajemnie,  maksymalnie skracając czas pobytu pacjenta w gabinecie, aby uniknąć stresu związanego z wizytą zwierzaka u lekarza. Wykonują zadania stricte techniczne, np. założenie venflonu czy zmiana opatrunku w momencie gdy lekarz przygotowuje zalecenia, czy dobiera terminy badań dodatkowych. Kiedy pacjent przebywa w szpitalu technicy bardzo często rozpieszczają pensjonariuszy poprzez pieszczoty, spacery czy smaczki (oczywiście te, które mogą). Dbają o higienę pacjentów zapewniając im odpowiednie zabiegi sanitarno-higieniczne, pielęgnacyjne czy fizykoterapeutyczne. Każdy z naszych techników dba o Państwa pupili tak, jakby były to ich własne zwierzęta.

                   

tech. wet. Aleksandra Wiśniewska

Ważne informacje