Centrum Zdrowia
Małych Zwierząt
Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa to jedna z metod obrazowania, która ma za zadanie wspomóc proces diagnostyki i zaplanowanie leczenia. W swoim działaniu wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i dobrze sprawdza się w diagnostyce chorób układu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego, również w obrębie kręgosłupa i czaszki, zmian w obrębie układu pokarmowego, oddechowego i moczowego oraz chorobach nowotworowych. 

 

Przebieg badania tomografii komputerowej u psa i kota

Opiekun razem z odpowiednio przygotowanym zwierzakiem zgłasza się o ustalonej godzinie w klinice. Pacjent musi być minimum 8 godzin na czczo, ponieważ badanie wymaga premedykacji umożliwiającej pozostanie w bezruchu. Badanie tomografem komputerowym u zwierząt nie jest czasochłonne, w związku z czym sama sedacja nie trwa długo.

Metoda wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, a badane zwierze znajduję się w środku okręgu pomiędzy lampą emitująca promieniowanie, a odbiornikami po przeciwległej stronie. Cały układ obraca się wokół pacjenta skanując jego ciało i przesyłając uzyskane obrazy nazywane tomogramami do komputera pozwalając zajrzeć wewnątrz ciała pacjenta.

Po badaniu zwierzak wybudza się pod opieką lekarzy i techników weterynarii, którzy kontrolują jego stan i samopoczucie po premedykacji, a następnie wychodzi z kliniki o własnych siłach.

Właściciele otrzymują płytę z tomogramami tego samego dnia oraz maila ze specjalistycznym opisem w ciągu 7 dni.

 

Mimo że badanie jest bezbolesne, nie każde zwierze może z niego skorzystać. Przeciwwskazaniem mogą być choroby ogólnoustrojowe, kardiologiczne lub uczulenie na środki znieczulające lub kontrast. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem, który oceni czy pacjent potrzebuje i może skorzystać z tomografii. 

 

W celu umówienia psa lub kota na badanie TK konieczne jest dostarczenie wypełnionego przez lekarza weterynarii skierowania dostępnego na naszej stronie. 

 

Pobierz skierowanie