Centrum Zdrowia
Małych Zwięrząt
Sterylizacja i kastracja psów oraz kotów

Ovariohisterektomia u psów i kotów.

Zabieg ovariohisterektomia, czyli usunięcie jajników i macicy, jest potocznie zwany sterylizacją.

Zabieg jest zalecany u wszystkich kotek i suk, które nie są przeznaczone do rozrodu.

Zabieg ovariohisterektomii jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Po otwarciu jamy brzusznej i podwiązaniu naczyń krwionośnych usuwamy jajniki oraz macicę. Szycie mięśni i tkanki podskornej jest wykonywany nicią wchłanialną. Skórę zaszywamy śródskórnie lub szwem skórnym. Po 10-14 dniach usuwamy szwy. Po zabiegu zwierzak musi chodzić do momentu zdjęcia szwów w kubraku ochronnym lub kołnierzu aby nie lizał rany.

Jakie korzyści przynosi nam sterylizacji i czy warto ją wykonać?

  • Ovariohisterektomia jest zabiegiem wskazanym u wszystkich samic, które nie będą przeznaczone do rozrodu. Zabieg ten elimuje ryzyko ropomacicza, nowotworów jajników i macicy, eliminuje często uciążliwe obajwy związane z rują i ciązą urojoną.
  • Wczesna ovariohisterektomia zmniejsza znacznie ryzyko wystąpienia nowotworow gruczołu sutkowego.  Nowotwory te są drugie pod wzgłedem częśtości występowania u psów ( ok. 13,4 % wszystkich zmian nowotworowych)  i jednocześnie najczęściej stwierdzany rodzaj u samic psów. U kotów nowotwory te stanowią 12% wszystkich rozpoznawanych zmian.
  • Ovariohisterektomia wykonana przed pierwszą cieczką powoduje, że ryzyko pojawienia się guzów złośliwych  u suk zmniejsza się do 0,05%, u suk poddanych temu zabiegowi po pierwszej cieczce ryzyko wzrasta do 8%, gdy zabieg wykonuje sie po drugiej cieczce ryzyko wzratsa do 26%. Ovariohisterektomia wykonana w późniejszym terminie nie zmnijesza częstotliwości występowania zmian złośliwych ale zmniejsza ryzyko rozwoju zmian niezłośliwych.
  • U kotek ovariohisterektomia przed 6, 12 i 24 miesiącem życia zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu gruczołu sutkowego odpowiednio o 91%, 86%, 11%.
  • Najlepszy termin do wykonania zabiegu u suk jest więc okres przed pierwszą cieczką, w zależności od rasy i rozmiaru psa między 6-8 miesiącem życia. U kotek najlepiej wykonać zabieg przed 6 miesiącem życia.

Taki termin zabiegu nie wpływa na rozwój fizyczny zwierzaka.

Kastracja psów i kotów

Zabieg kastracji kotów i psów jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w naszej lecznicy.

Zabieg polega na usunięciu jąder, jednak technika jest rózna u danego gatunku. Kastracje kotów wykonujemy poprzez nacięcie moszny i usunięciu jąder po wcześniejszym podwiązaniu naczyń krwionośnych oraz nasieniowodu. Zabieg jest wykonywany w całkowitym znieczuleniu. Nacięcia moszny nie trzeba zaszywać ponieważ same się zasklepiają w przeciągu paru godzin po operacji.

Koty bardzo dobrze znoszą taki zabieg i najcześciej juz tego samego dnia zachowują się "jakby nic się nie stało". Po zabiegu koty nie wykazują już tendecji do znaczenia terenu, są spokojniejsze i jeśli są wychodzące mają mniejszą tendecję do "bójek" z innymi kotami. Po kastracji należy pamiętać o odpowiedniej diecie ponieważ koty te wykazuja tendecję do tycia.

Kastracja u psów może być wykonywana z usunięciem moszny lub bez usunięcia moszny.

Standardowa kastracja jest wykonywana z cięcie przedmosznowego bez usunięcia moszny. Z jednego cięcia usuwane są obydwa jądra po wcześniejszym podwiązaniu naczyń krwionośnych i nasieniowodu. Ranę zaszywa się szwami śródskórnymi lub skórnymi.  Moszna po usunięciu jąder kurczy się. Kastracja z usunięciem moszny może być wykonywana u zdrowych psów, jednak ze względu na fakt, że jest to zabieg bardziej rozległy i bardziej bolesny wykonujemy go głównie u psów ze zmianami nowowtworowymi na jądrach lub mosznie.

Wczesna kastracja u psów eliminuje ryzyko chorób nowotworowych jąder, kłopotów z prostatą. Psy po kastracji są spokojniejsze, ale niestety mają tendecję do tycia.

Kastracje u kotów i psów można wykonywać już od 5-6 miesiąca. Wczesna kastracja nie zaburza ich rozwoju fizycznego.

lek.wet. Marcin Spyra

Ważne informacje