Centrum Zdrowia
Małych Zwierząt
Przygotowanie do badania ultrasonograficznego (USG)

 

Pełne diagnostyczne badanie USG przeprowadzane jest tylko po wcześniejszym umówieniu się na termin do specjalisty. W celu umówienia się na badanie prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach pracy recepcji.

  • USG jamy brzusznej wymaga, by pacjent był minimum 8 godzin bez jedzenia* oraz 2 godziny bez wody (nie dotyczy gryzoni i zajęczaków) oraz w miarę możliwości miał wypełniony pęcherz. Dzięki temu lekarz ma możliwość dokładnego obejrzenia narządów jamy brzusznej. W przypadku badania w kierunku ciąży zaleca się, by suczka/kotka była 4-6 godzin bez jedzenia.

* Zaleca się aby ostatni posiłek podawany przed badaniem był lekkostrawny - nie zaleca się podawania karmy suchej, która może dłużej zalegać w przewodzie pokarmowym.

  • USG klatki piersiowej nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta - chyba, że lekarz zaleci inaczej.
  • USG tarczycy nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta - chyba, że lekarz zaleci inaczej.
  • USG stawów oraz kończyn wykonywane jest tylko na podstawie szczegółowego skierowania lekarza i nie wymaga wcześniejszego przygotowania pacjenta - chyba, że lekarz zaleci inaczej.

O przygotowaniu na pozostałe badania USG uzyskają Państwo szczegółową informację od lekarza prowadzącego.

Badanie USG zwieńczone jest uzyskaniem opisu badania od specjalisty.

W weterynarii nie praktykuje się wydawania zdjęć po badaniu USG, a dalsza diagnostyka opiera się na dokładnym opisie specjalisty przeprowadzającego badanie.

Zachęcamy do zapisów do specjalistów wykonujących badania USG w klinice MULTIWET: