Centrum Zdrowia
Małych Zwierząt
Opieka antestezjologiczna i zabiegi w klinice Multiwet

W naszej klinice dokładamy wszelkich starań, by opieka okołooperacyjna była na najwyższym poziomie. Indywidualnie dobieramy schemat znieczulenia dla każdego pacjenta. Podczas zabiegów chirurgicznych nad pacjentami czuwa anestezjolog, który dba o bezpieczeństwo podczas znieczulenia.

Znieczulenie ogólne przeprowadzane jest najczęściej metodą wziewną, która uznawana jest za najbezpieczniejszą z dostępnych metod. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem do anestezji wziewnej, który ma wbudowany respirator, mogący pracować w trzech różnych trybach w zależności od aktualnej potrzeby.

Narkoza wziewna jest dość głębokim znieczuleniem i wymaga przygotowania organizmu. Nie poddajemy pacjentów od razu działaniu gazu znieczulającego przez tzw. maskę ze względu na jego drażniący zapach - to powoduje silny stres i zmusza zwierzę do ucieczki. Każdy koci i psi pacjent wstępnie jest wprowadzany w sen lekami iniekcyjnymi, a następnie intubowany i poddawany właściwemu znieczuleniu wziewnemu. Nie wykorzystujemy więc narkozy wziewnej przy krótkich i prostych zabiegach, które nie wymagają aż tak głębokiego snu.

Podczas operacji monitorujemy pacjentów, kontrolując elektryczną pracę serca (ekg), tętno, wysycenie krwi tlenem, czyli tzw. saturację, za pomocą pulsoksymetru. Mierzymy poziom wydychanego dwutlenku węgla za pomocą kapnografu oraz poziom wdychanego i wydychanego gazu znieczulającego. Stałej kontroli podlega też ciśnienie krwi.

Co warto wiedzieć?

W celu zwiększenia bezpieczeństwa znieczulenia i samej interwencji chirurgicznej zalecane jest wykonanie badań kwalifikujących do zabiegu - zazwyczaj badania ogólnego krwi i badania serca - ekg lub echa serca - o rodzaju badań decyduje lekarz w zależności od wieku zwierzęcia, jego stanu zdrowia i rodzaju planowanego zabiegu. Wymagamy tych badań bezwzględnie u zwierząt powyżej 7 roku życia, u młodszych zostawiamy ostateczną decyzję Właścicielom, jednak namawiamy na ich wykonanie, zwłaszcza, gdy istnieją predyspozycje rasowe do chorób.

Na operację zwierzę przyjmowane jest przez anestezjologa. Bardzo ważne jest, by było ono na czczo (nie dotyczy to gryzoni i zajęczaków).

W danym dniu operacyjnym wszystkie zwierzęta przyjmowane są rano i czekają na swój zabieg. Taka praktyka budzi wiele wątpliwości wśród Właścicieli, jednak często pupile zaskakują swoich Opiekunów i wbrew przewidywaniom są spokojne, nie zdradzają oznak stresu. Nie są u nas pozostawione same sobie, są pod ciągłą opieką. Wcześniejsze zgromadzenie wszystkich pacjentów operacyjnych na pewno ułatwia naszą pracę, ale przede wszystkim zwiększa ich bezpieczeństwo - anestezjolog nie ma powodów, aby opuszczać pacjentów.

O kolejności zabiegów decydujemy w zależności od rodzaju zabiegu i usposobienia zwierzęcia. Pierwszeństwo mają zwierzęta w dużym stresie i stany nagłe.

W naszej klinice staramy się nie znieczulać zwierząt przy Właścicielach - chyba że sami widzimy taką potrzebę - wynika to z troski o zwierzęta i ich bezpieczeństwo. Nasi podopieczni doskonale wyczuwają nastroje i emocje ludzi i okazuje się często, że obecność Opiekunów zamiast pomagać, przeszkadza zasnąć zwierzęciu, a i sami Opiekunowie nie są przygotowani na widok nieprzytomnego pupila. We wszystkim, co robimy, kierujemy się dobrem pacjenta, a nasze decyzje wynikają z doświadczenia i obserwacji.

Po zabiegu anestezjolog lub chirurg dzwonią do Właścicieli z informacją o stanie pacjenta, przebiegu operacji i decyzją kiedy będzie mógł wrócić do domu. Zwierzaki zostają w klinice do czasu pełnego wybudzenia się z narkozy. Niekiedy są sytuacje, kiedy musimy poddać je obserwacji i hospitalizacji. Przy wypisie wydajemy zalecenia dotyczące dalszej opieki oraz leki potrzebne do kontynuacji leczenia w domu.

Przy jakichkolwiek wątpliwościach co do stanu zdrowia zwierzęcia po zabiegu, jesteśmy dostępni przez całą dobę.