Klinika Multiwet Mokotów

Nasze usługi

MULTIWET

Umów wizytę

USG

Specjalistyczne badania USG

W naszej lecznicy weterynaryjnej oferujemy profesjonalne badania USG dla psów, kotów oraz innych zwierząt domowych. Badania są wykonywane wyłącznie na wcześniej umówionych wizytach przez pięciu doświadczonych lekarzy weterynarii. Dzięki temu możemy zapewnić krótkie terminy oraz najwyższą jakość usług.

Nie prowadzimy specjalistycznych badań USG w ramach ostrego dyżuru. Lekarze dyżurni mają do dyspozycji badania USG-fast służące do oceny stanów nagłych i nie zastępują szczegółowych badań specjalistycznych.

Przebieg badania

Ultrasonografia to bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna metoda diagnostyczna, która wykorzystuje ultradźwięki. Lekarz weterynarii przykładając sondę do ciała psa, kota lub innego zwierzęcia wykorzystuję falę ultradźwiękową, a następnie zbiera falę odbitą od ciała. Na podstawie informacji o odbitej fali generowany jest obraz ukazujący  struktury wewnątrz ciała pacjenta. Dzięki temu możliwe jest szybkie i precyzyjne wykrycie różnych schorzeń.

Badanie USG wymaga użycia żelu i pozostania w możliwym bezruchu, dlatego podczas badania konieczna jest obecność drugiej osoby, która przytrzyma pacjenta. Najczęściej zwierzę przytrzymuje jego właściciel, czasem pomaga technik weterynarii.

Badanie USG psa, weterynarz stoi po prawej stronie, przykłada sondę USG do psa i obserwuje ekran. Po lewej stoi właścicielka psa i trzyma pacjenta.

Przygotowanie

Większość badań USG nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowi USG jamy brzusznej podczas, którego pacjent musi być na czczo. Dorosłe zdrowe psy i koty nie mogą jeść przez 8 godzin i pić przez 2 godziny przed badaniem. Szczenięta i kocięta przyjmujące stały pokarm oraz samice w ciąży muszą ograniczyć spożywanie pokarmu przez 6 godzin. Wpływ na przygotowanie do badania mają również choroby, np. cukrzyca i przyjmowane leki dlatego przed przystąpieniem do badania warto zapytać się o przygotowanie lekarza prowadzącego. Brak spożywania pokarmu jest ważny ze względu na wiarygodność badania. Treść pokarmowa utrudnia uzyskanie przejrzystego obrazu i dokładną ocenę badanych narządów. Ponadto wypełniony układ pokarmowy może powodować dyskomfort podczas badania. Warto poinformować wszystkich domowników o planowanym badaniu, aby nikt nie nakarmił pacjenta.

W drodze do lecznicy należy przypilnować zwierzaka, aby nie oddał moczu, ułatwi to badanie pęcherza moczowego. Zadajemy sobie sprawę z tego, że pewnych wypadków losowych niestety nie da się uniknąć 

Zazwyczaj badanie USG nie wymaga golenia sierści, jednak w rzadkich przypadkach zdarzają się wyjątki.

Badanie wykonuje aż 5 lekarzy:

• lek. wet. Inga Wocial

• lek. wet. Irena Berezovskaya

• lek. wet. Dominika Skalska

• lek. wet. Anna Zlot

• dr n. wet. Piotr Marciński