Klinika Multiwet Mokotów

Informacje i aktualności

MULTIWET

Umów wizytę

Przetrwałe zęby mleczne

Przetrwałe zęby mleczne u psów i kotów 🦷🦷🦷

Zęby mleczne u psów i kotów wyrzynają się około 3–4 tygodnia życia, a ich wymiana następuje zwykle między 6 a 8 miesiącem. Jednak termin ten może się różnić ze względu na bardzo dużą zmienność rasową 🐈‍⬛🐈🐕🐩🦮. Rosnące zęby stałe uciskają korzenie zębów mlecznych, co prowadzi do ich resorpcji, a następnie wypchnięcia zębów z zębodołu. Niestety, u niektórych zwierząt proces ten nie przebiega prawidłowo, co skutkuje przetrwałymi zębami mlecznymi – czyli takimi, które nie wypadły mimo obecności zębów stałych. Problem ten najczęściej dotyczy psów ras miniaturowych, takich jak yorkshire terrier, shih tzu, owczarek szetlandzki, chihuahua, pinczer czy jamnik, ale może występować także u większych ras oraz kotów.

 

Przetrwałe zęby mleczne nie pozostają bez znaczenia w jamie ustnej powodując:

🦷 Wady zgryzu i nieprawidłowe ułożenie zębów, prowadzące do dyskomfortu oraz drażnienia tkanek miękkich (policzków, języka, podniebienia). Stałe drażnienie może wywołać stan zapalny, ból, a nawet prowadzić do powstania przetoki ustno-nosowej.

Widoczne przetrwałe kły górne i dolne u psa. Pies jest znieczulony i czeka na zabieg usunięcia przetrwałych mleczaków, weterynarz odsłania kły dłońmi w rękawiczkach.

🦷 Nieprawidłowe formowanie rowka dziąsłowego, co zwiększa ryzyko chorób przyzębia.

🦷 Zaburzenia rozwoju zębodołu skutkujący osłabienia zęba stałego mogącego wypaść przedwcześnie.

🦷 Nagromadzenie resztek jedzenia między ciasno ułożonymi zębami, co sprzyja powstawaniu płytki nazębnej i chorobom jamy ustnej.

🦷 Pęknięcia przetrwałych zębów, szczególnie kłów, jest bolesne i umożliwia bakteriom przedostanie się do kanału korzeniowego, prowadząc nawet do zapalenia kości.

 

Usinięcie przetrwałych mleczaków

Rozwiązaniem problemu jest usunięcie przetrwałego zęba mlecznego u psa lub kota przez lekarza weterynarii stomatologa. Zabieg powinien być wykonany jak najwcześniej, aby zapobiec powikłaniom. Kontrola zębów mlecznych odbywa się podczas wizyt profilaktycznych oraz w domu podczas przyzwyczajania szczeniąt i kociąt do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych np. mycia zębów 🪥