Centrum Zdrowia
Małych Zwięrząt
Zabiegi laparaskopowe

Coraz częściej mamy pytania na temat zabiegów metodą laparoskopową. Ten tekst ma za zadanie postarać się odpowiedzieć na główne pytania związane z tą metodą oraz przybliżyć kiedy można ją zastosować.

Zabiegi laparoskopowe są bardzo powszechne u ludzi. W ostatnich latach widzimy też coraz większe zastosowanie w leczeniu zwierząt. W Polsce jest to metoda zabiegowa jeszcze niezbyt popularna, ale coraz więcej lecznic oferuje możliwość wykonania takich zabiegów.

W naszej lecznicy od 2019 roku oferujemy metodę zabiegów laparoskopowych.

Głównym zabiegiem wykonywanym laparoskopowo jest sterylizacja suk. Podstawowa różnica między tradycyjnym zabiegiem jest taka, że przy użyciu laparoskopu usuwa się jedynie jajniki, macica pozostaje.

Plusy takiego zabiegu to mniejsza trauma tkanek, mniejsza rana, mniejsze ryzyko krwawień i nadkażeń oraz powstania przepukliny pooperacyjnej. Przy samym usunięciu jajników mniejsze jest również ryzyko nietrzymania moczu u suk po zabiegu.

Usunięcie samych jajników jest równie skuteczną metodą antykoncepcji jak usunięcie jajników z macicą. A według badań pozostawienie macicy nie sprzyja rozwojowi ropomacicza, ponieważ macica jest nieaktywna hormonalnie. Samo usunięcie jajników również zmniejsza ryzyko występowania nowotworów gruczołu sutkowego.

Laparoskopowo możemy również usuwać jądra wnętrowskie u samców. Możemy pobierać biopsję z różnych narządów. Biopsja pod kontrolą laparoskopu jest bardzo skuteczną metodą ponieważ, nie nakłuwamy narządów na „ślepo” tylko pod kontrolą wzroku przez co mamy pewność, że pobieramy materiał ze zmiany którą chcemy zbadać.

Możemy również wykonywać gastropeksję laparoskopowo. Jest to zabieg przyszycia żołądka do ściany jamy brzusznej przez co zapobiegamy w przyszłości skrętowi żołądka. Jest to choroba zagrażająca życiu zwłaszcza u dużych psów. Gastropeksja laparoskopem pozwala wykonać ten zabieg szybko z minimalnym nacięciem w przeciwieństwie do metody tradycyjnej.

Minus zabiegów laparoskopowych to  większy koszt niż tradycyjnych zabiegów. Ma to związek z wysoką ceną sprzętu, koniecznością dodatkowych szkoleń lekarzy i personelu, utrzymaniem sprzętu.

W niektórych przypadkach również może być konieczność przechodzenia do tradycyjnych zabiegów przy komplikacjach w trakcie zabiegu metodą laparoskopową.

Metoda wyżej opisana jest dopiero na początku rozwoju w weterynarii. W przyszłości metoda ta może być równie dostępna i oferująca możliwość wykonywania większej ilości zabiegów jak u ludzi, w celu poprawy opieki oraz komfortu w trakcie jak i po zabiegu u naszych pupili.

Jeśli mają Państwo więcej pytań, zapraszamy na konsultacje do naszych chirurgów, którzy odpowiedzą na Państwa pytania i zakwalifikują zwierzę do zabiegu.

lek.wet. Marcin Spyra

Ważne informacje